Skansen i Groty w „motowizji”

2015.08.10_akt1Skansen Rzeki Pilicy i Groty Nagórzyckie znalazły się wśród największych atrakcji turystycznych woj. łódzkiego, polecanych przez telewizyjny program „Polska motocyklowa”. Cykl, prezentowany w ogólnopolskim kanale motowizja na platformie nc+, proponuje miłośnikom dwuśladów odwiedzanie miejsc godnych uwagi na terenie całego kraju. Każdy z 25-minutowych odcinków zawiera relację z jednodniowego przejazdu motocyklem na trasie liczącej od 200 do 300 kilometrów w obrębie jednego województwa. W wyborze miejsc zasługujących na prezentację w tym programie jego realizatorów wspiera Polska Organizacja Turystyczna wraz ze swoimi agendami regionalnymi.

2015.08.10_akt2W czwartkowe przedpołudnie przez bramę pilickiego skansenu przejechał na swoim motocyklu prowadzący program redaktor Wiktor Krammer. Zainteresowały go tutaj szczególnie obiekty i eksponaty działu militarnego, z których wiele ma charakter unikatowy – i to nie tylko w skali kraju. Z pewnością należy do nich poniemiecki, opancerzony ciągnik artyleryjski, wydobyty z Pilicy pod Tomaszowem w październiku 1999 roku. Ten eksperymentalny pojazd, wykorzystywany w styczniu 1945 roku przez Luftwaffe,  jest obecnie jedynym takim egzemplarzem zachowanym na świecie! Co istotne, został nie tylko pieczołowicie odrestaurowany, ale także uruchomiony!

2015.08.10_akt3Ekipę „Polski motocyklowej” zaintrygował także eksponowany obok „Lufcika” legendarny czołg T-34, będący depozytem Muzeum Wojska Polskiego. Dzięki usilnym staraniom tomaszowskiego skansenu i on został przywrócony do życia. Dzisiaj jest jednym z najlepiej skompletowanych i utrzymanych maszyn tego typu w Polsce. Realizatorzy programu mogli się o tym przekonać zaglądając również do wnętrza czołgu. Podobnego „dotknięcia historii” mogli  doznać wchodząc do żelbetonowego schronu typu „Tobruk”, który został przeniesiony do skansenu spod Sulejowa. Znaleźli się także w roli obsługi armaty przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej.

2015.08.10_akt4W trakcie dwugodzinnej wizyty w pilickim skansenie ekipa telewizyjna zarejestrowała również takie osobliwości militarne, jak przydrożny krzyż wykonany z…  lufy radzieckiej armaty i łusek o niemieckiej armaty, czy niezwykłe przykłady wykorzystywania wojennego uzbrojenia do celów gospodarskich. Okazy te wchodzą m.in. w skład stałych wystaw poświęconych wydarzeniom obydwóch wojen światowych nad Pilicą.

2015.08.10_akt5Opuszczając Tomaszów realizatorzy tego programu zahaczyli o Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”, jako obiekt również godny polecenia turystom motocyklowym. Tego samego dnia byli oni w Spale, Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie. W odcinku poświęconym woj. łódzkiemu znajdą się także turystyczne atrakcje Łodzi, Uniejowa i Łęczycy. Emisja całego cyklu (łącznie 16 odcinków) na kanale motowizji rozpocznie się 10 września  i potrwa do końca roku. Przewiduje się powtórkę cyklu na wiosnę przyszłego roku.