Serduszka na czołgu i w Grotach

2015.01.14_akt1W minioną niedzielę, 11 stycznia 2015 r. odbył się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas finałowej zbiórki nie mogło zabraknąć tomaszowskiego skansenu, który już szósty raz połączył siły z Orkiestrą by walczyć ramię w ramię w szczytnym celu. W tym specjalnym dniu przed wejściem do skansenu kasę zastąpiła orkiestrowa puszka. Zwiedzający po wrzuceniu do niej datku mogli zwiedzać wszystkie prezentowane przez skansen wystawy, zarówno stałe jak i czasowe.

2015.01.14_akt2Jednak tym, co najbardziej przyciągnęło zwiedzających tego dnia do skansenu, była  możliwość ujrzenia na własne oczy jeżdżącego czołgu T-34/85, którego większość Polaków zna doskonale z serialu „Czterej pancerni i pies” jako „Rudego”. Operacji „ożywienia” stalowego kolosa podjęli się członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, które współpracuje z pilickim skansenem od kilku lat. Już o godzinie dziesiątej czołg przejechał na skansenowy poligon i przez następne 5 godzin jeździł po jego terenie. Zwiedzający mieli możliwość uwiecznić w obiektywie jeżdżący czołg oraz fotografować się z jego załogą, przebraną w mundury czołgistów z okresu II wojny światowej.

2015.01.14_akt3Ale najbardziej niezwykłe było to, że w zamian za datek na Orkiestrę, goście mogli wcielić się w pancerniaków i przekonać na własnej skórze, jakie to odczucie jechać tak wielkim wehikułem! Możliwość przejażdżki historycznym czołgiem w Skansenie Rzeki Pilicy stanowiła tego dnia unikatową atrakcję w skali całego kraju! Wspierając szczytny cel WOŚP można było jednocześnie zapewnić sobie nie lada frajdę. Z okazji tej skorzystało kilkudziesięciu zwiedzających, głównie dzieci, chociaż i wśród dorosłych znalazła się spora grupa chętnych na wykorzystanie tej rzadkiej okazji. Nad bezpieczeństwem jeżdżących cały czas czuwali wspomniani już doświadczeni członkowie Klubu Pancernych.

2015.01.14_akt4Odwiedzający skansen mieli również okazję do wykonania pamiątkowych fotografii w schronie obronnym klasy TOBRUK, który został na tę okazję wyposażony w oryginalne hełmy i uzbrojony w atrapę niemieckiego karabinu maszynowego MG-42 wraz z osłoną strzelecką. Finał Orkiestry w skansenie wspomogła również tomaszowska Jednostka Strzelecka 1002 Związku Strzeleckiego „Strzelec”, której członkowie służyli pomocą w trakcie trwania niedzielnych atrakcji.

2015.01.14_akt5Zbiórkę prowadziła również Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”, administrowane przez pilicki skansen. Przewodniczki, przebrane w stroje aniołów, oprowadzały zwiedzających zapoznając ich tak z historią grot, jak i z legendarnymi lokatorami podziemnych sal. Dodatkową atrakcję stanowiła postać hutnika, która kilka tygodni temu wzbogaciła w formie bardzo realistycznego manekina stanowisko hutnicze w grotach.

2015.01.14_akt6Po godzinie piętnastej zawieziono puszki do „samochodówki” (ZSP Nr 3), gdzie odbywał się tomaszowski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skansen i groty zebrały w tym roku kwotę ponad 1.500 złotych. Na tę kwotę złożyły się datki z puszek, jak i wystawiony przez Skansen na licytację szklany aniołek, który został zlicytowany za 150 złotych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji TVP Łódź